Preskočiť na obsah

Slávnostné otvorenie Historickej Promenády

slávnostné otvorenie Historickej promenády

Dňa 1. mája 2023 o 15:00 hod sme slávnostne otvorili obnovenú Historickú Promenádu v Leviciach

S otvorením bola spojená komentovaná prechádzka „Korzovanie v Leviciach na začiatku 20. storočia“,  počas ktorej historik Mgr. Peter Pleva pripomenul tradíciu nedeľných prechádzok (korzovania) v meste. 

Pri vstupe na obnovenú Historickú promenádu primátor Levíc RNDr. Ján Krtík a predseda LOS Jozef Kubovič odhalili nové umelecké dielo symbolizujúce tradičné korzovanie. Dielo mestu venoval Mgr. Art. Matúš Jančura.

Po prestrihnutí pásky sa prítomní návštevníci presunuli do centra Promenády, kde pokračoval výklad o vzniku a histórii tohto miesta. 

Slávnosť pokračovala hudobným vystúpením a prejavmi predsedu LOS a primátora mesta. Na pamiatku tohto dňa vysadili nový strom – judášovec strukový, ktorého predchodca sa stal symbolom Historickej promenády.

Program spestrili aj levickí divadelníci, ktorí obsadili priestor v dobových kostýmoch a navodzovali nostalgickú atmosféru začiatku 20. storočia. Na svoje si prišli aj deti v programe Romana Mihálku.

Svojimi lokálnymi produktmi  sa prezentovali aj levickí vinári. 

Účastníci mohli zavŕšiť svoje „promenádovanie“ výstupom na rozhľadňu na kalvárii.

Vedľa informačnej tabule z iniciatívy OZ Tri bodky na ceste pribudla „literárna búdka“ s knihami. Návštevníci si môžu požičať knižku, čítať si na mieste, prípadne si ju vziať domov a potom vrátiť alebo priniesť inú…